Közös gyökereink fürkészése Tárnokon
(L'udové noviny, LXI/30.)

Már régebben is tudtam azt, hogy a tárnoki és a pilisi szlovákságnak a múltban is voltak kapcsolatai, és a Poszmik vezetéknév ugyanúgy megtalálható Tárnokon, mint az én szülőfalumban, Pilisszántón. A Hősök emlékművén olvasható a két világháborúban elhunytak neve. Tárnoki látogatásom során észrevettem, hogy ilyen vezetéknevekből az ottani emlékművön is több is van (Bilik, Hrncsár, Stribik, illetve Strbik). A fiatal tárnoki helytörténész, Ábel András, az egyik találkozásunk alkalmával, a tárnoki szlovákság valamelyik kulturális rendezvényen, elmondta nekem, hogy a XVIII. század első felében, a pusztító járványok után ebbe a térségbe nem csak az ország északi részéből költöztek lakosok, hanem a pilisi szlovák falvakból is települtek át, olyan helyekről, ahol túlnépesedés volt. Ábel András kutatásai azt mutatják, hogy Piliscsabáról jöttek a legtöbben, de a vezetéknevek alapján megállapítottuk, hogy Pilisszántóról, Piliscsévről is többen származnak. Amikor pedig megemlítettem a soknemzetiségű Csobánkát, egyből úgy reagált, hogy igen, onnan is származnak családok, például a Melicher. A fiatal lokálpatriótát a helyi szlovák önkormányzat javaslata alapján tavasszal az önkormányzat Tárnokért díjjal jutalmazta, sokrétű kutatási munkája elismeréseként. András most a környékbeli határneveket kutatja, és ahogyan nekem elmondta, szeretné ezt tudományos szinten, de népszerűsítő stílusban megírni. Ebben segítségére van a helyi születésű néprajzkutató, Dr. Muskovics Andrea Anna. András úgy tervezi, hogy publikációjában szerepel majd néhány esemény is a múltból, amiket az idős szlovákok meséltek neki, emellett korabeli fotókkal is szeretné színesíteni a kiadványt. Fontos tudni Tárnokról, hogy a település ma már kb. 9000 lakosú nagyközség, ahol csupán egy maroknyi csoport (145 fő) vallotta magát szlovák származásúnak. Ez a kis közösség igen aktív, saját kulturális örökséggel rendelkeznek, könyveket publikálnak, szlovák klubot tartanak fenn, ének- és tánccsoportjuk is működik. Közismert a tárnoki fúvószenekar is. Az önkormányzat az elmúlt években támogatja azt az alapítványt is, amely rendbe hozta az öreg szlovák temetőt.